wz

Fotoreportáž z vejšlapu okolo Karlštejna
a malé procházky Prokopským údolím

Dne 29. dubna 2005 (návštěva Prokopského údolí 30. dubna)
Trasa: Vlakem z Berouna na Karlštejn - procházka přes vesnici směrem k hradu - po červené, žluté a naučných stezkách do vesnice Srbsko - odtud opět vlakem do Berouna (pěšky cca 10 km).
Účastník: Čočka


Další z těch neplánovaných výprav, kterou jsem navíc absolvoval celou sám, když jsem jel jsem na sraz autorů časopisu Cykloturistika. Do Berouna, kde se akce konala, jsem přijel s několikahodinovým předstihem, a protože jsem cestou vlakem zahlédl majestátný Karlštejn, rozhodl jsem se, že přebytečného času a nádherného počasí využiji k výpravě k němu.
Nemá cenu dopodrobna popisovat celou výpravu, když jde člověk sám a navíc jen na několik hodin, postrádalo by delší vyprávění smysl - fotoreportáž bude podle mě stačit. Snad jen můžu dodat, že počasí bylo fascinující (byť se odpoledne trochu zatáhlo), vzhledem k tomu, že byl všední den, nebylo na Karlštejně moc turistů (Japonci se nepočítaj', abych parafrázoval známou větu z filmu Bohové musejí být šílení :-)) a následná asi desetikilometrová procházka byla opravdu skvělá.

Druhý den jsem v Praze využil k návštěvě ségry a jejího přítele a společně se vypravili do Prokopského údolí. Nádherné místečko...


 

Předtím, než spatříte známý pohlednicový obrázek (vpravo), kousek od karlštejnského nádraží vás zaujme vzpomínka na ničivé povodně z roku 2002. Vodník na zdařilé malůvce vám ukáže, kam až sahala voda 13. srpna. Záplavy byly opravdu strašné, snad u každého mostu v tom kraji je tabulka, na níž stojí, že původní přechod přes řeku strhla voda a tento nový most byl vybudován za pomoci té či oné organizace.

     
 

Cestou vesničkou na hrad (mimochodem pěkný krpál) musíte minout spoustu obchůdků s "echt" českými suvenýry. Je to komerce, ale bez ní by asi nic nemohlo fungovat (a to je dobře :-)).

 

Turisté mají rádi výhledy ze střílen, obrázek vlevo zachycuje klučíka, který se dívá na vesničku pod sebou, vpravo je pokus o umělecký záběr střílny na druhé straně hradeb.

     
 

Výhled z hradu Karlštejn na stejnojmennou vesničku ležící pod ním.

 

Turisté courající po cestě k hradu. Bylo mezi nimi kupodivu i několik Čechů.

     
 

Velká věž hradu je nesmírně fotogenická…

 

…a mimoto ji můžeme spatřit i při procházce krajinou (v této chvíli jsem se nacházel asi hodinu od hradu).

     
 

Z hradu jsem se vydal po červené značce a naučné stezce na procházku po kraji. Zde je obrázek z jednoho "naučného" bodu (šel jsem bez mapy a ani nyní ji nemám, takže si jména některých míst již bohužel nepamatuji)...

 

…toto je zastávka u studánky, z níž údajně pil sám Karel IV. Ani se mu nedivím, voda zde byla opravdu moc dobrá (pokud je navíc pravda to, že v okolí hradu není moc zdrojů pitné vody, asi mu ani nic jiného nezbývalo).

     
 

Po příchodu do vesničky Srbsko asi nejvíce zaujme hotel Český kras - respektive jeho ruiny. Opravdu se nedá nazvat jinak než pihou na kráse jinak docela pěkné obce.

 

Berounka focená ze srbského mostu. Ten byl postaven po povodních v roce 2002 - je zajímavý tím, že má jen jeden pruh, a auta přes něj proto jezdí kyvadlově.

     
 

Labuť, kterou jsem vyfotografoval ze zahrádky restaurace U Berounky. Tato občerstvovna mě po počátečním nadšení totálně zklamala. Když jsem tam přišel, byl všude krásný klid a mír, člověk si dokonale vychutnával tu tichou pohodu, která se doslova linula z blízké řeky. Jenže jsem si objednal řecký salát, na který jsem čekal více než 40 minut - personál totiž funguje výhradně přes počítače a zrovna v tu dobu jim jaksi nešla elektřina. Nějak se na mě kvůli tomu zapomnělo... Navíc v okamžiku, kdy to zase nahodili, se z repráků začala linout uřvaná hudba Rádia Buraník (pardon Blaník), která idylu vyloženě pokazila. Rozhodně nedoporučuji!!!

 

Toto je už druhý den, kdy jsme se ségrou šli do Prokopského údolí v Praze. Super!!! Divočina (samozřejmě v mezích možností) kousek od centra, navíc tam jezdí bombastický vláček Hlubočepy-Řeporyje. Mimochodem, v dolní části údolí se nachází i jakási volně přístupná (průchodná) štola, asi 70 metrů dlouhá. Doporučuji navštívit.

     
 

Pohled seshora na Prokopské údolí (je pořádně hluboké) - záběr na koleje vinoucí se podél jeho krajů (bohužel zrovna nejel žádný vláček).

 

Toto je záběr na místo, které je vyfoceno na fotografii nad tímto obrázkem - tentokrát však seshora.

     
 

Údolí je tak zařízlé do krajiny, že v podstatě z bočního pohledu není vidět (holky sedí nahoře kousek od zlomu).

 

Poměrně nedaleko se nachází letiště Praha-Ruzyně - přistávající letadlo už má visunutý podvozek.

     

A ještě jednou pohled do Prokopského údolí - fotografováno na maximální přiblížení.

(sepsal Čočis)


Další odkazy:
Na webu najdete jak o Karlštejnu, tak o Prokopském údolí značné množství odkazů. Zde je seznam, který Vám vyjede na Googlu v případě
Karlštejna a zde v případě Prokopského údolí.

Velmi zajímavý článek týkající se Prokopského údolí lze najít na stránkách prestižního časopisu National Geografic zde.
Na své si přijdou i milovníci cyklistiky, pro něž server Hory doly připravil návrh trasy tímto kouzelným místem.

Karlštejn je komerce sám o sobě, tak jen dva nejzákladnější odkazy:
Ofi-web obce Karlštejn
Ofi-web hradu Karlštejn


Zpět na obsah