wz

Výlet 2009 – New York

Amerika bez víz a s novým prezidentem


Ve dnech 21. až 26. ledna 2009
Účastníci: Hanka, Vacin, Martin, Biňa, Čočka


Amerika... Spojené státy... Ještě nedávno se tam létalo buď jen za prací či na dlouhou dovolenou, o které se pak doma ještě hodně dlouho mluvilo. Nyní je situace úplně odlišná. Díky zrušení víz se stačí sbalit, vyplnit ESTu a můžete letět třeba na víkendový výlet. Vízová povinnost byla pro Čechy zrušena 17. listopadu 2008. V souvislosti s tím nabídla letecká společnost NWA našim lidem malý dárek – letenku Praha-New York za 6500 Kč(!). Tato akce trvala jen dva dny, ale my jí využili beze zbytku – okamžitě jsme se domluvili, koupili letenky a v lednu 2009 už seděli v letadle směr Nový svět.

Pobyt v Americe jsme omezili pouze na pětidenní prohlídku New Yorku, přesněji řečeno pouze Manhattanu. I ten je totiž tak velký, že pět dní na něj bylo zrovna akorát. Okolní čtvrtě, jako třeba Brooklyn či Harlem, jsme nestihli.
Nikdo z nás v USA do té doby nebyl, a tak jsme na půdu Spojených států vstupovali plni očekávání. Každý měl jiné představy, každý si říkal: "Jaká asi ta Amerika bude?" Nakonec jsme ale asi nikdo nebyli zklamáni. I přes drobné nepříjemnosti jednoznačně převážila pozitiva. Je jasné, že se jednalo pouze o New York a zbytek Států může vypadat úplně jinak, ale i to je důvod se tam vrátit.
Měli jsme štěstí na bydlení, přes internet jsme si našli levný, ale zároveň komfortní hotel "31" na 31. ulici, jen dva bloky od 5th Avenue a čtyři bloky od Empire State Building. Tím pádem jsme měli všude kousek, a dokázali tak značnou část Manhattanu prochodit pěšky. Pokud se do New Yorku někdo chystáte, tento hotel doporučuji (viz odkazy dole), zvlášť pokud chytnete tak super slevu jako my, tedy pokoj za dvoutřetinovou cenu.
New York byl během našeho pobytu doslova ledový. Teplotně na tom byl zhruba stejně jako Česká republika, tedy kolem nuly, kvůli vysoké vlhkosti a silnému větru měl člověk ale pocit, že je dobrých minus deset. Takže pozor, pokud tam pojedete v zimě, určitě si vezměte rukavice (anebo si je kupte za pět dolarů na ulici jako já :-)). Měli jsme ale štěstí na jasnou oblohu, prakticky celou dobu nám krásně svítilo slunko.
Američani jsou ve srovnání s tamním počasí velmi vřelí. Se vším se snaží pomoct, v obchodech vás obskakují jako ty největší miliardáře. Kšeft je prostě kšeft. Je vidět, že se každý Američan snaží o svou práci tvrdě bojovat. Teď možná o poznání víc, na Ameriku už tvrdě dolehla ekonomická krize, když jsme se dívali na televizi, hlásili, že jen během posledního měsíce (tj. prosinec 2008) stoupla nezaměstnanost v New Yorku o jedno procento na 7,4 %, což bylo ještě před nedávným časem něco naprosto nepředstavitelného.
V New Yorku byla tou dobou zvláštní atmosféra – přiletěli jsme tam pouhý den po inauguraci prvního černošského prezidenta Barracka Obamy. Všude kolem nás visely plakáty – ne aby ho oslavovaly, ale proto, že mnohé firmy nabízely "inaugurační slevy" (ono těch slev tam bylo dost i bez Obamy, právě totiž vrcholily povánoční výprodeje). Z televize se pořád ozývalo "Obama, Obama", hodnotili ho ze všech stran, ale dokonce i CNN (o Fox News nemluvě) naznala, že nový prezident lidem dal víc předvolebních slibů než předtím Clinton a Bush dohromady a že prakticky není v jeho moci je splnit. Uvidíme tedy, jak vše dopadne.

Po tomto krátkém shrnutí se opět omezím pouze na fotoreportáž (jedná se o výběr z fotek všech zúčastněných).

Do Ameriky jsme neletěli přímo, ale přes Amsterdam. Spoj z Ruzyně startoval v 9.20 a ačkoli jsme si koupili letenky u Northwest Airlines...

...na amsterdamský Schiphol jsme se přesunuli malinkatým letadýlkem Fokker F70 společnosti KLM, která je stejně jako NWA a ČSA členem SkyTeamu.

Těsně před odletem do Amsterdamu nás v tranzitu na Ruzyni vyfotila Zuzana Norrisová, která letěla stejně jako my do holandského hlavního města

V Amsterdamu na letišti jsme navštívili tamní pobočku slavného Rijksmusea. Mimo několika jiných autorů tam visí také jeden Rembrandt.

Svačíme na "černých sněhulácích", jak zní název této skulptury v tranzitu Schipholu. Biňa s Martinem se opírají o Vacinovy francouzské hole (to je taky nápad, urvat si vazy před odletem :-)). Vacin si díky tomuto dočasnému omezení mohl na vlastní kůži vyzkoušet, jak Američané jednají s handicapovanými. Všude měl přednost a musel na nás většinou čekat, až se k němu prodereme coby zdraví jedinci :-).

Náš Boeing 777, kterým jsme letěli do Ameriky. Let byl opět operován společností KLM.

Tento Boeing 777 byl menší než ten, kterým Čočka se svým taťkou letěli na Martinik. Tento měl "pouze" devět sedadel v řadě.

Přelet nad severní Kanadou. Stovky kilometrů opuštěných plání, zamrzlých řek a jezer. Nikde žádná cesta, dům nebo jakákoli stopa po civilizaci.

Právě přelétáváme na bostonským letištěm Logan International Airport

Těsně před příletem do New Yorku pomalu začalo zapadat Slunce (v Česku bylo tou dobou zhruba deset hodin večer)

Hned jak jsme prošli imigrační kontrolou (a Vacin s Hankou vyskládali před "potravinovou" kontrolou své zásoby :-)), nás odchytl mile vyhlížející chlapík, který nám nabídl odvoz na Manhattan. Přijali jsme, ale později jsme zjistili, že to byl pěkný šizuňk. Řekl si o 150 dolarů, my mu v dobré náladě dali 170. Když jsme pak jeli nazpátek, chtěli po nás jen 85 dolarů...

První naše kroky po Manhattanu

Překvapilo nás značné množství bezdomovců, tak zbědovaných, že ti "naši" jsou proti nim úplní lordi. Ti v New Yorku se často snaží využít teplo parovodů...

...které bývají občas rozbité (mimochodem ta pára, která v amerických filmech stoupá z kanálů a navozuje tak "nebezpečnou" atmosféru, je opravdová, filmaři ji vůbec nemusí vytvářet dýmovnicemi, jak by se na první pohled mohlo zdát).

Biňa před slavným hotelem Waldorf Astoria...

...a bezdomovec ležící na schodech kostela o kus dál

Náš Hotel 31 po ránu

Úsvit nad Manhattanem

Na Páté avenue jsme poznali, jak dokonalý je americký kapitalismus a jak moc se ještě musíme od Američanů učit marketingu. Po ulici pobíhají černoši ve žlutých bundách, kteří nabízejí turistům různé vyhlídkové jízdy. Pokud prvního odmítnete, nechá vás klidně jít, jak ale přejdete ulici, zastaví vás další a začne si s vámi mile povídat. Od toho prvního jste už tak rozpracovaní, že druhý má poměrně snadnou práci. A pokud ne, nastoupí o kus dál třetí. My si tak nechali vnutit neomezený týdenní lístek na turistický autobus, výlet lodí a ještě nějaké slevy v celkové hodnotě 50 dolarů. No, cena ale byla celkem adekvátní.

Slavná "koule času" na Times Square, pomocí níž Newyorčané a tisíce turistů před silvestrovskou půlnocí odpočítavají poslední vteřiny roku

Newyorským metrem (respektive podzemkou, abych byl přesnější) jsme se bohužel nesvezli. Tak příště.

Biňa s Martinem na Times Square. V létě musí být tyhle stolečky obsypané lidmi, teď zely prázdnotou.

Stáhněte si FlashPlayer k načtení tohoto videa.

Video z Manhattanu a Times Square
Přehrávač byl vytvořen pomocí návodu na www.jeroenwijering.com.

Záplava žlutých taxíků na Times Square...

...a detailní pohled na ně o dva bloky dál

Procházíme kolem největšího obchodního domu světa Macy's. Kolem celého jeho bloku se táhla ohromná fronta. Nejslavnější výrobci parfémů totiž rozdávali své výrobky v hodnotě několika milionů dolarů zcela zdarma, a tak se tisíce lidí úplně zbláznily a čekaly třeba celý den až na ně přijde řada. Když jsme byli později v Macy's nakupovat, chvíli jsme pozorovali, co lidi vlastně za mnohahodinové čekání dostanou. Jednu krabičku a šmytec.

Martin u kašny na začátku Central Parku

Praha, Vídeň anebo třeba New York. Všude se můžete svézt v bryčce tažené koněm. Je ale fakt, že Central Park je pouze jeden.

Hana krotí vlka v Central Parku

Cestu ven z Central Parku jsme si zkrátili přes zamrzlé jezírko. Navrhl to Martin, který se Bini preventivně zeptal: "Seš pojištěnej?" Naštěstí se poté pojistka nemusela nijak uplatňovat.

Reklama na kosmetiku. Takovou Listinu práv by si asi nechal líbit každý.

Osobně toho na USA, ačkoli i ony mají spoustu nedostatků, obdivuju hodně, co však asi nejvíc, pak americký patriotismus. Všude, kam se člověk podívá, visí vlajky. S Biňou na křižovatce Páté avenue a 49. ulice.

Pohled z Rockefellerova centra směrem na severovýchod (vlevo je vidět kus Central Parku)

Všichni na vyhlídce Rockefellerova centra s Empire State Building za zády

Toto není vyfoceno na Long Islandu, jak by napovídal nápis "Gatsby's", kde se slavný román Francise Scotta Fitzgeralda odehrával, ale na Dolním Manhattanu. Požární žebříky jsou v New Yorku zkrátka všude.

Masaryk Towers kousek od Williamsburg Bridge. Ocitli jsme se u nich náhodou, jedná se o obytné domy v ne příliš reprezentativní čtvrti.

Údajně nejvytíženější most světa Manhattan Bridge...

...a jeho známější bratr Brooklyn Bridge

Pohled z Brooklyn Bridge na finanční čtvrť

Čočka na Brooklyn Bridge, vzadu Manhattan Bridge

Finanční čtvrť, kousek od Wall Street. Nejdůležitější finanční místo na světě, na kterém se denně otočí miliardy a miliardy dolarů, je přitom ulička tak malá, že by kolem ní člověk prošel bez povšimnutí.

Památník teroristických útoků z 11. září 2001. Tahle koule stála před "Dvojčaty", poté byla přemístěna sem na nábřeží, aby připomínala jeden z nejstrašnějších okamžiků moderních dějin.

Martin krotí symbol amerického kapitalismu, přes tři tuny vážící sochu Charging Bull

I v New Yorku jsou cvoci, kteří se převlékají za živé sochy. Tato Socha svobody se nechtěla bez bakšiše nechat vyfotit (aspoň Martinovi se to teda nepovedlo)...

...té skutečné, která se tyčila v dálce, to vůbec nevadilo

Památník spojeneckých veteránů z korejské války

U Ground Zero. Za tímto plotem se staví náhrada "Dvojčat". Dostat se až k němu není prakticky možné, hned na vás začnou troubit policisté (auto vlevo)...

...staveniště si však můžete prohlédnout z proskleného mostku, který vede kolem. Čilý stavební ruch jako by byl dokladem toho, že žádný, ani ten nejhrůznější čin nedokáže slušné lidi zlomit, že se vždy dokáží zvednout a začít budovat nové a třeba i lepší hodnoty.

Panoráma Manhattanu z lodě plující po řece East River a Hudson

Nejslavnější symbol svobody a k tomu výjev, který jako by navozoval písničku od Beatles "Free as a Bird"

Trinity of Liberty :-)

Pohled na Finanční čtvrť a Brooklynský most

Tahle fotka je možná trochu zavádějící, ale opravdu byla vyfocená při odletu. Myslím, že bychom z fleku mohli založit popovou skupinu. Je úplně jedno, jak a co bychom hráli a zpívali, ale cédéčka by si šílené fanynky kupovaly už jen kvůli tomu postoji, který umíme tak dobře zaujmout :-).

A na závěr něco pro fanoušky do letadel. Zde jsme si na letišti JFK vyfotili Boeing 747 "Jumbo" společnosti Singapore Airlines a největší dopravní letadlo světa Airbus A380 společnosti Emirates...

...zde další Jumbo nizozemské společnosti KLM...

...a zde další dvě Jumba izralské společnosti El Al.

Nedá mi to, abych nepřipojil ještě jednu fotku, která sem na první pohled nepatří. Vyrazit si jen tak z plezíru do Spojených států by bylo ještě před několika měsíci prakticky vyloučené, museli jste si vytrpět procedury s udělením víz, která jste ke všemu museli zaplatit. To už chválabohu od 17. listopadu 2008 neplatí, Amerika víza pro Čechy zrušila. Stalo se tak hlavně díky Jeho Excelenci, panu velvyslanci Richardu W. Graberovi, který byl opravdu mužem na svém místě, Čechy si velmi oblíbil a dělal pro ně vše, co mohl. Bohužel, s nástupem prezidenta Obamy svůj post opustil (velvyslanectví v současné době šéfuje pouze chargé d'affaires), nicméně mu patří za vše, a hlavně za zrušení vízové povinnosti, obrovský dík. Ještě jednou díky, Excelence. A doufám, že se zase někdy v budoucnu podíváte do Třebíče, rádi Vás zde zase uvítáme :-).


(sepsal Čočis)Důležité odkazy:
New York na Wikipedii:
    cs.wikipedia.org/wiki/New_York
Společnost NWA, od které jsme měli letenky:
    www.nwa.com (v angličtině)
Hotel 31, v němž jsme bydleli (opravdu skvělý poměr kvalita/cena):
    www.hotel31.com
Hotel 31 na cesko.hotels.com (doporučuji objednávat přes tuto službu):
    cesko.hotels.com
Akční letenky (doporučuji sledovat, pokud chcete letět tak levně jako my):
    www.akcniletenky.comZpět na obsah


0